VERANDERINGEN ROND KENNISCENTRA EN MBO ONDERWIJS

Allerlei veranderingen rond Kenniscentra en MBO (BOL en BBL) onderwijs

Door: Peter Gastelaar, consultant voor PMLF in het Rotterdamse havengebied regio West) voor de Procestechniek.  

Wat is er momenteel allemaal aan de hand. Het MBO is, zoals u regelmatig leest in de krant en via de digitale nieuwsvoorzieningen, een zorgenkindje. Aan de ene kant vraagt het bedrijfsleven naar vakkrachten in met name de technische sector en gezondheidszorg en aan de andere kant kiezen nog te weinig jongeren voor de techniek. Daarnaast heeft het huidige kabinet zichzelf de opdracht gegeven flink te bezuinigen om het begrotingstekort terug te brengen.

Dit heeft tot een aantal voorstellen en maatregelen geleid die zowel het bedrijfsleven, detachering- en uitzendorganisaties, Kenniscentra en MBO instellingen raken.

Hierbij geef ik een opsomming van een aantal in het oog lopende zaken:

Bekostiging BBL voor 30+ers 

Het aantal publiek bekostigde leerplaatsen wordt begrensd tot 47.000 per jaar. De overheid bekostigt een leerplaats voor maximaal twee jaar. Het alternatieve arrangement wordt in 2013 gestart en is vanaf 2015 operationeel.

Om werkgevers te stimuleren 30-plussers te blijven opleiden krijgen zij een aanvulling op de fiscale afdrachtvermindering.

Verhoging van het cursusgeld

Leven lang leren is primair de verantwoordelijkheid van werkgevers en werknemers. Het kabinet is daarom van mening dat een hogere private bijdrage gerechtvaardigd is.

Competentiegerichte kwalificatiestructuur (CKS) wordt Beroepsgerichte kwalificatiestructuur (BKS) 

Het is aan de instelling (ROC of particuliere erkende opleider) om te bepalen op welke manier de leerstof wordt aangereikt. Per 1 augustus 2012 is de instelling verplicht om alle eerstejaars studenten in te schrijven voor een opleiding die gebaseerd is op een kwalificatiedossier. Dat impliceert dat instellingen tot 1 augustus 2012 voor de laatste keer kunnen starten met eindtermen.

Verkorten en intensiveren opleidingen 

Het is de intentie om alle mbo opleidingen op niveau 4 te verkorten van vier naar drie jaar.

Verlaging bedrag afdrachtvermindering 

Het maximale bedrag van de afdrachtvermindering onderwijs voor de beroepsbegeleidende leerweg (bbl), beroepsopleidende leerweg (bol) en werkend-leren op hbo-niveau zal per 1 januari 2012 worden verlaagd met 1%.

 

Dit zijn een aantal van de zaken waar wij als leerbedrijf, onderwijs instelling, intermediair of kenniscentrum de komende tijd mee te maken krijgen. Voor eventuele vragen kunt u mij mailen: p.gastelaar@pmlf.nl.

Peter Gastelaar, Consultant PMLF - Regio West

 

  Prodex

Copyright 2012

Contact & Route

Disclaimer